Do studenog 2021. vrijednost kriptovalute porasla je na 3 bilijuna dolara.
Oko 2,8% globalne populacije koristi barem jedan oblik kriptovalute za obavljanje transakcija.Stručnjaci za decentralizirano financiranje (DeFi) snažno predviđaju da će do kraja 2022. godine do 30 % tradicionalne bankarske infrastrukture postati apsolutno.
Široko usvajanje kriptovaluta učinilo ga je unosnom metom prevarantima s svrbežnim prstima koji su spremni oduzeti vam teško zarađeni novac. U 2021. godini prevaranti su pobjegli s oko 14 milijardi dolara u kriptovaluti, gotovo udvostručivši 7,8 milijardi dolara zabilježenih u 2020. godini.
Priroda kriptovaluta sama po sebi je atrakcija visokotehnološkim prevarantima. Sada je na kripto investitorima i entuzijastima da nauče kako se zaštititi od prevaranta.
Prijevare u kriptovalutama kreću se od razrađenih „rug pull-a“ koje izvode visokotehnološki programeri koji mame investitore na svoje platforme samo kako bi pobjegli sa svojim novcem do vašeg davnoizgubljenog osnovnoškolskog kolege koji vam šalje neočekivani tekst s vezom na web stranici koja vam obećava milijune zarade od nulte investicije.
To je žalosna stvarnost da za sav high-tech sjaj i glamur kriptovaluta, većina prijevara nisu ništa drugo nego moderne verzije starih klasičnih prijevara. Neke od klasičnih prijevara uključuju:
Ljubavne prevare
Prevarant koristi web stranice za upoznavanje i društvene mreže kako bi zatražio od svojih žrtava da ulažu i trguju kriptovalutama. U prvih sedam mjeseci 2021. podružnica FBI-a, Internet Crime Complaints Center (IC3), zabilježila je više od 1800 izvješća koja se odnose na ljubavne prijevare usmjerene na kriptovalute. Ove prijevare su zabilježile gubitke veće od 133 milijuna dolara.
Preporuke slavnih
Prevaranti se mogu plasirati na internet kao milijarderi kripto investitori i obećati vam značajne povrate na vaša ulaganja u određene kripto projekte. Ispostavilo se da je sve vrući zrak i da je novac koji si im poslao nestao. Slavno, SEC je pokrenuo istragu i kaznio DJ Khaleda i Floyda Mayweathera zbog neobjavljivanja zarade od promicanja ulaganja u ICO.
Lažne web stranice
Ove web stranice mogu vam doći poput blještavog oglasa u vašem pregledniku ili linkova koji su vam poslani iz obitelji ili davno izgubljenog poznanika. Oniu većini slučajeva sadrže kripto žargon. Ove stranice mogu se povezati s vašim kripto novčanikom i sifonirati svaki kripto novčić koji imate.
Kriptovaluta je vrlo špekulativno okruženje. Vrlo je decentraliziran, što regulatorima otežava smislene provjere i praćenje. Iz tih razloga pojavile su se neke razrađene prevare. Kao investitor, morate paziti na ove prevare.
MANIPULIRANJE TRŽIŠTEM
To je umjetno i namjerno uplitanje u cijene imovine kako bi se nagnula vaga u korist prevaranata za brze povrate. Aktivnosti koje su obuhvaćene tom nezakonitom praksom uključuju:
Podvala
To uključuje stvaranje lažnih naloga za imovinu, čime se ulagatelje dovodi u zabludu da je određena kripto imovina tražena. Prevaranti idu u mjeri u kojoj zapošljavaju botove i lažne račune kako bi potaknuli takve zahtjeve.
Prednji pogon
U kriptovalutama, validatori ili rudari mogu izvršiti određene buduće transakcije na temelju uvida u transakcije na čekanju. Oni koriste to unutarnje znanje kako bi profitabilno trgovali neposredno prije značajnih promjena cijena.
Bućkanje
To se događa kada upravitelj kripto imovinom prekomjerno trguje pomoću računa klijenta kako bi dobio više provizije. Takve vrste prijevara mogu dovesti do toga da klijent snosi nepotrebne porezne obveze.
Pump and Dump prevare
To se događa kada vlasnici kriptoimovine napušu cijenu svoje imovine, a zatim prodaju svoj u dio za dobit. To se uglavnom događa u kovanicama s minimalnim tradedom. Prevaranti bi uvjerili investitore da kupuju ove kovanice putem društvenih medija, neskladnih kanala i foruma zajednice. Kada zamah nabubri i cijena je dovoljno visoka, prevaranti brzo unovče ogromna bogatstva.
Rug Pulls
Možda najozloglašeniji. Rug Pull ili Povlačenje tepiha događa se kada lažni programeri kriptovaluta napuste svoje projekte, čime se oduze sredstvima koja su prikupili investitori. Prevaranti bi mogli navesti novi projekt na decentraliziranoj platformi, pa čak i pokrenuti legitimni blockchain.
Loši akteri tada bi pridobili podršku projektima i dobili rane ulagače koji vjeruju u dobivanje novih kripto projekata. Nakon što je uloženo dovoljno novca, programeri zatim povuću tepih cijelom projektu i pobjegnu s početnim ulaganjima.
Tradicionalno hakiranje i krađa
Da biste obavljali transakcije na kriptovaluti, potreban vam je kripto novčanik. Ovo je digitalni račun koji drži vašu kripto imovinu. Novčanici imaju ključ ili adresu koja vam omogućuje primanje, uplatu ili slanje plaćanja. Baš kao i platforma za internetsko bankarstvo, kripto novčanici imaju lozinke. Svatko tko ima pristup vašoj lozinki imao bi kontrolu nad svim sredstvima u vašem kripto novčaniku.
Kako izbjeći prijevare kriptovaluta
Ovo su neke mjere opreza koje možete poduzeti da ne budete žrtva prijevare kriptovaluta.
Sigurnije je trgovati na etabliranim i uglednim platformama za razmjenu kao početnik na kriptovalutama. Kao investitor, najbolja je praksa istražiti temeljito ponude kovanica, brokere i kripto projekte. Legitimni projekti uglavnom imaju jasne putokaze i whitepaper s detaljima o njihovom konceptu i vrijednostima. Trebali biste se suzdržati od skakanja na svaki novi projekt na blockchainu.
Kako biste izbjegli da postanete žrtve pump i dump prijevare, pratite neobične kripto trendove putem Reddita i Twittera. Pazite na račune bez povijesti, koji odjednom jamče za malo poznate kovanice. Oni su najvjerojatnije prevaranti.
Pripazite na kripto phishing e-poštu koja bi se mogla predstavljati kao legitimni pružatelji kripto novčanika. Prema plavim tekstualnim porukama prošlih poznanika koji nude mogućnosti brzog bogaćenja također se mora postupati s oprezom. Nezakonite adrese e-pošte većinu vremena imaju generičke domene i pogrešno napisane znakove. Pazite na ovo.
Tradicionalno IPO-i su obično od dobro uhodanih i priznatih tvrtki; iste regulatorne mjere, to se ne primjenjuju na one koji nude ICO-ove. Potencijalne rug pull-a možete uočiti ispitivanjem bijelog papira projekta. Odatle možete uočiti određene razine nepripremljenosti, nestrukturiranih i nejasnih ciljeva tržišne strategije. Ovo su crvene točke na koje treba paziti.
Trgovanje kriptovalutama je situacija kvake 22. Dok decentralizacija omogućuje odluke koje je dogovorila zajednica, što dovodi do ogromnih mogućnosti, ovaj nedostatak nadzornog tijela otvorio je vrata prevarantima da počine prijevare i od one investitore koji ne sumnjaju u njihov novac.
Kripto investitori mogli bi smanjiti šanse da podlegnu tim prijevarama tako što će biti oprezni sa svakom prilikom za ulaganje koja im se nađu na putu. Stručnjaci savjetuju da napravite vlastito odgovarajuće istraživanje prije donošenja bilo kakve investicijske odluke o kriptovaluti. (DYOR, kako bi se reklo u kripto društvenim mrežama)
Nemate vremena za vlastito istraživanje? Učinit ćemo to za vas, posjetite našu stranicu usluga ili rezervirajte besplatnu konzultaciju kako biste saznali naše usluge vezane uz kriptovalute.